TUĞBA İNŞAAT VE KUYUMCULUK

Türkiye’de mücevher üretiminin % 90’ı İstanbul’da üretilmektedir. % 50’si iç piyasada, % 30’u ihracat veya doğrudan turistlere satılmaktadır. O yüzdendir ki vitrin kuyumculuğu böyle bir durumda ülkemizde önemli mesleklerden biridir. Bu alanda ihtiyaç duyulan meslek elemanının yetiştirilmesindeki amaç; meslekte güvenirlik oldukça önemli olduğundan küçük yaşta elemanların meslek ruhunun inceliklerini öğrenmesi ve meslek ilkelerinin kazandırılmasının önemli olduğu düşüncesi yatmaktadır. 

Kişi vitrin kuyumculuğu mesleğini kazanmadan önce getir, götür işleri yapar. Görerek, yaşayarak, hissederek öğrenir ve bir süre sonra kendini mesleğine uydurur. Uzun süre aynı işte çalışmak bu meslekte ilkedir. Özellikle takıya meraklı, el becerisi olan insanların bu mesleği seçtikleri görülmektedir.

Ülkemiz maden bakımından oldukça zengin olduğundan kuyumculuk önemli bir yer kapsamaktadır. Bu yüzden istihdam olanağı da oldukça geniştir. Bu meslekte kişilerin bir kısmı başkalarının yanında, bir kısmı ortak bir kısmı da kendi işlerini kurarak faaliyetlerini yürütmektedirler.